Blog

Niezbędne dodatki Pana Młodego

Zapewne masz już wybrany garnitur na to jedno z najważniejszych wydarzeń w Twoim życiu. Czy myślałeś już o dodatkach? To one, tak jak bukiet czy biżuteria u Panny Młodej, dopełniają twoją stylizację i tworzą jej klimat.

Na początku ważne jest, żeby rozróżnić w garniturze dwa miejsca: brustaszę oraz butonierkę. 

Butonierka to niewielki otwór na guzik w lewej klapie marynarki na wysokości obojczyka. Właśnie w to miejsce wkłada się niewielki kwiat bądź malutki bukiecik pasujący stylistycznie do bukietu Panny Młodej i kwiatów na ślubie a jego łodygę/łodygi mocuje po drugiej stronie marynarki. 

Brustasza to ta mała kieszonka zewnętrzna w marynarce i to do niej często mylnie wkładany jest bukiecik kwiatów. Powinna w niej znajdować się poszetka czyli specjalna chusteczka. Jej kolor i styl powinien pasować do krawatu bądź muszki chociaż najlepszym kolorem na taką uroczystość jak ślub, jest biel, ecru bądź kolory zbliżone do tego.

Kolejnym ważnym dodatkiem a często pomijanym przez Młodą Parę – są spinki do mankietów. Mogą być klasyczne, proste i bez żadnych motywów a możesz nimi dodać odrobiny ekstrawagancji – np. Grawerując na nich jakąś sentencję bądź postawić na nietypowy kształt. Podobnie sytuacja ma się ze skarpetkami – niby zwykła część garderoby a tak często zaniedbywana. Gdy chcesz postawić na klasykę – powinny być cienkie, bawełniane, dłuższe i w ciemnych kolorach. Nie musisz tego jednak trzymać się sztywno: może kropki, nietypowy wzór bądź szalony kolor pasujący do kolorów kwiatów Panny Młodej?

W przypadku wyboru butów kieruj się swoją ulubioną marką i tym, żeby były przede wszystkim wygodne. Masz w nich spędzić bądź przetańczyć kilkanaście godzin. 

Dodatkowo, na całe szczęście, czas kiedy sklepy oferowały tylko jeden rodzaj butów do garnituru i do tego niesamowicie brzydki – minął. Pamiętacie jeszcze te  buty z bardzo długimi noskami? Teraz możemy znaleźć co tylko nam się zamarzy. 

Wiedziałeś, że jest kilka rodzajów klasycznych męskich butów?

Zacznijmy od oxfordów. Klasyką dla osób biorących ślub są czarne oxfordy: nałożony nosek, skórzana podeszwa, proste szwy i nie mają zdobień. Kolejnym typem są derby – są to buty najczęściej dostępne w polskich sklepach – nie są już tak formalne, nadają się na codzień np. do pracy. „Obłożyna, czyli część buta związywana sznurówką, z przodu się otwiera, a z tyłu wiedzie ku pięcie, przy której łączy się z podeszwą.”. 

Mamy jeszcze brogsy  – wariacje na temat oxfordów czy derbów, charakteryzują je ozdobne dziurkowania. Lotniki – wykonane są z jednego kawałka skóry, bez przeszyć itp. Nie są jednak tak eleganckie jak oxfordy. Monki – zamiast klasycznych sznurówek, są zapinane na klamrę – pojedyńczą bądź podwójną. Nadają się do węższych spodni. Warto zainwestować w odpowiednie buty do wybranego przez nas garnituru. 

Na koniec zadajesz sobie pewnie najważniejsze pytanie:  czy krawat czy mucha? Krawat to najbardziej klasyczny z klasycznych dodatków, mucha natomiast jest „must have” na sezon ślubny 2019! 

  • SHARE: