Blog

Dzień zero, czyli dzień ślubu od początku do końca.

Zastanawiacie się pewnie, jak zaplanować dzień ślubu. Jak to wszystko zgrać ze sobą, kiedy umówić się do kosmetyczki, od kiedy ma być fotograf, co z kwiatami i przyjazdem na sale i wiele, wiele innych pytań. Podpowiem wam, jak to wygląda od mojej strony, czyli fotografa ślubnego realizującego wasz reportaż ślubny. Wszystko zależy też od tego na ile pozwolicie mi uczestniczyć w waszym dniu. 

Jeżeli mieszkacie już razem i tego ranka będziecie spędzać czas razem jedząc wspólnie śniadanie – przyjadę do was nawet i o 8 rano, żeby uwiecznić na zdjęciach te chwile wspólnego spędzania czasu i niecierpliwości, oczekiwania na ślub . Jesteście wtedy trochę spięci, może poddenerwowani ale wspólne śniadanie z lampką szampana może was odrobinę rozluźnić i wprawić już w weselny nastrój. Tu bardzo sprawdza się przekazanie wszystkich obowiązków tego dnia drużbie i druhnie bądź druhnom – ten dzień miejcie tylko dla siebie a oni niech pilnują obrączek, jadą po kwiaty czy zajmują się rozlokowaniem w hotelu gości weselnych. Nie miejcie tego dnia żadnych obowiązków na głowie poza własnymi przygotowaniami. Jeżeli nie mieszkacie jeszcze razem lub nie chcecie takiej porannej sesji zdjęciowej w domowym otoczeniu – nie jest to żadnym problemem, dołącze do was na przygotowania lub w momencie w którym będziecie chcieli. Zastanówcie się jednak czy nie szkoda tych chwil przed? Oswajacie się wtedy już z aparatem i zdjęcia później wychodza bardziej naturalnie bo nie zwracacie uwagi na moją obecność.  Warto poszukać makijażystki i fryzjerki, które dojeżdżają do domu – nie tracisz wtedy czasu i nie stresujesz się dojazdem. Jeżeli się nie uda, bo ta jedyna osoba, której makijaż ci odpowiada, przyjmuje tylko w salonie? Ja przyjadę wszędzie, gdzie będę mógł. Czy najpierw fryzjer czy makijaż? To już zależy od Twoich preferencji. Na ile wcześniej przed godziną ślubu? Zapisując się w te miejsca zapytaj, ile będzie trwało zrobienie makijażu oraz fryzury, dolicz do tego czasy dojazdów oraz, obowiązkowo, czas dla mnie na Twoją mini sesję.  Nie potrzebuję go wiele ale jednak warto to zrobić. Robiąc zdjęcia, robię to w formie reportażu, czyli nie wpływam na naturalny przebieg wydarzeń, jednak wplatam w to portretowanie – gdy jesteś już prawie gotowa, znajduję miejsce, gdzie jest dobre światło i proszę cię o czas na kilka ujęć, żeby zrobić ci świetny portret. Jeżeli przygotowujecie się z przyszłym mężem osobno – potrzebuję czasu na to, by dojechać do niego i sfotografować jego przygotowania – zakładanie garnituru z drużbą bądź rodziną, detale jego ubioru jak np. spinki do mankietów czy garnitur. Wracam później do Panny Młodej i fotografuję ubieranie się w suknie ślubną. Niektóre Panny Młode chcą w tym czasie zrealizować delikatną sesję buduarową, która będzie w ich prywatnym albumie. 

Później Pan Młody przyjeżdża do domu Panny Młodej z jej bukietem – jest to najczęściej chwila, kiedy widzi ją po raz pierwszy w sukni ślubnej. Witacie się czule, jest chwila oczekiwania i przyjeżdża do was rodzina na błogosławieństwo – jeżeli tylko chcecie. Możecie ubierać się wspólnie w wynajętym pokoju hotelowym na miejscu ślubu – ma to swój klimat, delikatność i jest pełne uczuć. Pannie Młodej może pomagać druhna lub mama. Cokolwiek sobie wymarzycie. Najważniejsze to nie śpieszyć się i dać sobie czas na wszystko bo później ten wasz stres bardzo widać na waszych twarzach. Po błogosławieństwie wspólnie udajecie się do kościoła, urzędu stanu cywilnego lub na salę weselną, gdzie również odbędzie się ślub plenerowy. Po ślubie, najczęściej jest powitanie Pary Młodej przez rodziców i realizujemy wspólne, grupowe zdjęcie ze wszystkimi gośćmi. Później obiad, deser, pierwszy taniec – tu już prym wiedzie zespół weselny bądź DJ.  Tak jak pisałem wcześniej – realizuję reportaż, czyli nie wpływam na naturalny przebieg wydarzeń, jednak jeżeli tylko mi pozwolicie – są pewnie zdjęcia, które chcę z wam zrobić, żeby reportaż był kompletny. Wychodzi naprawdę dobrze, jeżeli poświęcicie mi trochę swojego czasu. Na których momentach najbardziej mi zależy? Portret na przygotowaniach, kilka ujęć, gdy oboje jesteście już pięknie ubrani w suknię ślubną, garnitur, grupowe zdjęcie przed salą weselną, mini sesje w trakcie wesela na terenie sali weselnej lub hotelu. Dobrze jest również znaleźć kilkanaście minut na wspólne zdjęcia z rodzicami czy świadkami, kiedy jest jeszcze widno na zewnątrz. Jaką godzinę najlepiej wybrać na krojenie tortu ślubnego? Po obiedzie. Jest wtedy jeszcze dobre światło, są obecni wszyscy goście. Oczepiny? Spotykam się ze ślubami, gdzie młodzi już od tego odchodzą zastępując je niespodzianką dla gości jak np. pokaz fajerwerków. Podziękowania dla rodziców? Też zrealizować najlepiej przed północą, gdy są obecni jeszcze wszyscy goście. Kiedy ja kończę swoją pracę? Najpóźniej o 1. 

  • SHARE: