Blog

Oświadczyny czy zaręczyny – czym się różnią. 

W ostatnim moim artykule na blogu opisywałem na co warto zwrócić uwagę podczas oświadczyn. Wy natomiast, zwróciliście mi uwagę, że używam pojęć zaręczyny i oświadczyny zamiennie a przecież to są dwie odmienne czynności. Macie rację, jeżeli chodzi o pochodzenie słów i bardzo wam za to dziękuję.  Nie zmienia to natomiast sensu artykułu bo te dwie czynności w obecnych czasach sprowadzają się do tego samego – czyli waszego szczęścia na nowej drodze życia jako narzeczeni a później małżonkowie :). Miały napewno te słowa i różnice między nimi, znaczenie w dawnych czasach, obecnie coraz częściej właśnie stosujemy je zamiennie.

Postanowiłem jednak teraz wyjaśnić szerszemu gronu odbiorców na czym ta różnica w tych dwóch słowach polega, bo dla mnie osobiście te słowa wcześniej też były synonimami. 

Oświadczyny to moment, w którym mężczyzna prosi kobietę o rękę, czyli złożenie propozycji zawarcia małżeństwa.  Jest to wasz prywatny, intymny moment w którym mężczyzna najczęściej uklęka przed swoją wybraną kobietą i wyciąga pięknie zapakowany, wymarzony, pierścionek zaręczynowy i zadaje to jakże ważne pytanie:”czy wyjdziesz za mnie?”. (na temat, jak to zrobić najlepiej i jak wybrać pierścionek wspomniałem w poprzednim artykule). To jest też ten moment w którym kobieta może przyjąć oświadczyny bądź je odrzucić. Więc jest to tylko prośba, nie obietnica, nic stałego, jest to moment, który, jeżeli będzie rozpatrzony pozytywnie przez obie strony wprowadzi w kolejny etap: „zaręczeni”. 

Zaręczyny to już właśnie kolejny etap waszego związku, to początek bycia „zaręczonymi” czy „narzeczonymi” – wzajemne przyrzeczenie sobie małżeństwa, decyzja o ślubie zapada między wami i dalsze postępowanie dotyczy już rodziny przyszłych państwa młodych i ich rodziców . Podczas zaręczyn najczęściej organizowana jest oficjalna kolacja, do której przygotowuje się dziewczyna i jej rodzice, odświętnie sprzątają dom, pieką najlepsze ciasto czy gotują ulubione potrawy. Przyszły małżonek przychodzi wtedy elegancko ubrany, z najlepszym bukietem kwiatów (najlepiej z dwoma bukietami: dla swojej wybranki oraz jej mamy) i drobiazgiem dla przyszłego teścia. Może oficjalnie wtedy zapytać rodziców o rękę swojej ukochanej bądź młodzi wspólnie przedstawiają swoje plany rodzicom. 

  • SHARE: