Blog

Sala weselna – klasyczna, industrialna a może boho?

Jako fotograf ślubny, który zrealizował już bardzo dużo reportaży ślubnych nie tylko w województwie lubelskim czy mazowieckim, mogę wam opowiedzieć o tym, co wybierają Młodzi i jak zaczynają swoją przygodę z szukaniem sali weselnej.

Warto, przed rozpoczęciem szukania, określić wstępnie liczbę gości, którą zaprosicie na tą ważną uroczystość. Inne sale będą dla 50 gości a inne dla 300. Wydaje wam się, że gości nie będzie dużo? Lepiej usiąść, zapisać, policzyć – możecie się zaskoczyć jak dużo osób zaprosicie. Rodzice, wujkowie, kuzynostwo, znajomi i nagle okazuje się, że ta sala weselna, która wam tak się podobała nie pomieści tej liczby bo ze 100 osób wyszło 200. Wpasowywanie na siłę w daną salę nigdy nie wychodzi dobrze – może być wtedy za dużo stolików na sali i będzie brakowało miejsca do tańczenia albo np. zespół weselny będzie zbyt blisko gości co sprawi, że będzie wszystko zagłuszał i tym podobne nieprzyjemne sytuacje. 

Gdy już macie liczbę gości – możecie wybrać sale, które odpowiadają waszym potrzebom zawężając wybór do sal prezentujących styl, w którym chcecie urządzić przyjęcie weselne. Inna przecież będzie sala dla klasycznego, polskiego wesela, inna dla wesela rustykalnego, boho czy industrialnego. Według mnie, jako fotografa, który uwiecznia na zdjęciach te ważne dla was chwile, ważna jest spójność uroczystości. 

Sala industrialna – to sala najczęściej zagospodarowana z dawnych fabryk bądź lokali przemysłowych. Jest w niej przestrzeń, brak podziałów, są przestronne okna nie zasłonięte firanami, surowe ściany: ceglaste lub betonowe i charakterystyczne oświetlenie: ogromne lampy i obecne na wierzchu kable elektryczne czy rury.  W dodatkach – im mniej tym lepiej, czyli proste krzesła bez okryć czy ozdób a na stołach pojedyńcze, klasyczne bukiety. 

Sala boho – styl boho to wolność i nieskrępowanie, pełna dowolność wszystkiego. Dominują kwiatowe motywy, dużo zieleni, detale robione ręcznie. Styl boho miesza się ze wszystkimi innymi stylami. Wesele boho najczęściej realizowane jest na zewnątrz, w ogrodzie. Pomieszczenie sali może przecież ograniczać wolność bohemy.  Warto wtedy zainwestować w dobrą florystkę i stylistę, która pomoże wam udekorować wszystko.

W naszych polskich realiach najczęściej wybierana jest klasyczna sala weselna. Ważna uwaga od fotografa: zwróćcie uwagę na to, że hotele reklamują się salami urządzonymi przez projektantów, z materiałów wypożyczonych i nie dostępnych w podstawowym pakiecie ślubnym. O co chodzi? Zauroczyło was pewne miejsce, bo na zdjęciu były okrągłe stoły, białe klasyczne krzesła bez okryć czy kokardek, a na  stołach piękne bukiety kwiatów? W rzeczywistości w podstawowym pakiecie możecie mieć długie prostokątne stoły, zwykle biurowe krzesła przykryte pokrowcem a bukiet będzie się składał z jednej róży włożonej do wazonika. Za to, czym hotel zareklamował się na zdjęciach trzeba będzie dużo dopłacić. 

Warto, przy podejmowaniu decyzji, pooglądać zdjęcia z reportaży ślubnych, które odbyły się w danych miejscach, pooglądać tutoriale na youtubie czy zdjęcia na instagramie.

Po kolei: określiliście liczbę gości, zdecydowaliście się na styl uroczystości, macie wstępną datę – możecie spokojnie przystąpić do poszukiwań sali. 

  • SHARE: